פסיכיאטר

איך לבחור בפסיכיאטר שמתאים לך?

את השאלה הזו ניתן לשמוע לפחות 3 פעמים ביום (מי שעוסק בתחום בריאות הנפש) בין אם היא נשאלת באופן גלוי ובי היא נשאלת באופן חבוי בין השורות. המטופלים היותר ישירים ישאלו "מי המומחה הכי טוב לדיכאון?" ואלו שפחות ישירים ישאלו "תגיד, יש פסיכיאטר שמתמחה בנושא הזה?" מאחורי השאלות כמובן, עומד הרצון להיטיב את המצב הנפשי שלנו או של היקרים לנו אבל יחד עם זאת ניתן להבין שהחבוי רב על הגלוי בתחום הזה.

על מנת שנוכל לדון בשאלה מי הפסיכיאטר שמתאים לנו כדאי אולי לדון בשאלה אחרת. כיצד אנחנו בוחרים אורטופד, למשל. אם מישהו שובר את היד הוא מגיע לבית החולים או למוקד בקופת חולים ושם מקבעים את היד באמצעות גבס. בדרך כלל יפגוש אותו אורטופד שיעשה את העבודה. משם הוא ימשיך לאורטופד אחר , בדרך כלל. אולם מה יקרה אם אדם יגיע למיון לראות פסיכיאטר? המקרה הזה שונה. אנשים שמגיעים לחדר מיון ורואים פסיכיאטר נמצאים בדרך כלל במצב נפשי יותר עדין מאלו שפוגשים פסיכיאטר בקופת חולים. וגם אלו שפונים אל פסיכיאטר בקופת חולים מעריכם או שהמקרה שלהם בנאלי או שזה המצב ואין להם אפשרות לפנות לרפואה פרטית.

הפניה אל פסיכיאטר בניגוד מזה של הפניה לאורטופד כרוכה בהחלטה שהיא בדרך כלל יותר דיסקטית. אנשים פחות מתייעצים עם אחרים לגבי המצב הנפשי שלהם ואל מי כדאי לפנות (לפחות כאשר מדובר בפניה ראשונה). הידיעה על בריאות הנפש פחות נפוצה מאשר על מצבים רפואיים אחרים כגון כאבי גב. ולכן רמת האי שקט והחרדה יותר משמעותיים. בכל מקרה כדאי לפנות אל פסיכיאטר מומחה.בכך יסכימו כולם.

אז איך לבחור פסיכיאטר?

ראשית צריך להגדיר את הבעיה ואת המטרה. האם הפניה אל פסיכיאטר מומחה נועדה לצורך אבחון או טיפול או שמא לצורך עריכת חוות דעת פסיכיאטרית. לא כל אלו שמאבחנים טובים ואנשי מחקר מקובלים ומוכרים יכוליםלתת מענה דומה ואיכותי לתחום של פסיכיאטריה משפטית. החשיבה והעקרונות אולי דומים אבל עלולים להיות משמעותית שונים בין התחומים הללו.

כשמעוניינים בטפול פסיכיאטרי- המקורות לידע רבים. רשת האינטרנט ותכניות הטלויזיה והרדיו מספקים מידע לא רע על פסיכיאטרים שונים ותחומי העיסוק שלהם. רופאי המשפחה מכירים רפואים שונים כולל פסיכיאטרית וכדאי להתייעץ עימם. לבסוף, כמובן, המלצות מחברים ובני משפחה הם מקור מידע מצויין ואיכותי.

כשמעוניינים בחוות דעת פסיכיאטרית- ההיכרות של אנשים יותר מצומצמת בשל כך שפחות נתקלים בצורך הזה ביום יום. המקור להמלצות יכול להיות , שוב פעם האינטרנט או תכינות רדיו ועיתונות . עורכי דין יכולים להמליץ לך על מומחים בתחום שיתכן והם עובדים ביחד או לפעמים אפילו רק נתקלו בחוות דעת שלהם בעבודתם.

לא משנה במי תבחר, בין הפסיכיאטר הוא גבר או שמא המדובר בפסיכיאטרית, חשוב שתבחר באיש מקצוע מומחה, שיש לך קשר טוב איתו. ואם טעית, והקשר אינו טוב או שאתה מרגיש שם לא בנוח. אל תהסס להחליף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>